استیل گرید ۳۰۴ و ۳۱۶ هر دو نوعی فولاد ضد زنگ هستند و در صنایع گسترده کاربردهای متنوعی دارند. ورق استیل گرید ۳۰۴ رایج‌ترین درجه فولاد ضد زنگ است و از آن به طور گسترده‌ای در صنایع مختلف استفاده می‌شود؛ زیرا هم فلزی بادوام است و هم به راحتی به اشکال مختلف مانند ورق، میلگرد و لوله تبدیل می‌شود.

این در حالی است که مقاومت استیل گرید ۳۱۶ در برابر مواد شیمیایی و محیط‌های دریایی در معرض نمک، آن را به یک انتخاب محبوب در میان تولیدکنندگان محصولات مقاوم در این محیط‌ها تبدیل کرده است. با ما در ادامه این مقاله همراه شوید تا با خواص استیل گرید ۳۰۴ و ۳۱۶ بیشتر آشنا شوید.

استیل بر اساس چه فاکتوری به گریدهای مختلف تقسیم می‌شود؟

به طور کلی پنج کلاس فولاد ضد زنگ در بازار وجود دارد که بر اساس ساختار کریستالی (نحوه چیدمان اتم‌های آنها) به گروه‌های مختلف طبقه‌بندی می‌شوند. از بین این پنج کلاس استیل، فولاد ضد زنگ ۳۰۴ و ۳۱۶ در کلاس آستنیتی قرار دارند. ساختار فولادهای ضد زنگ درجه آستنیتی به صورتی است که به آنها خواص غیر مغناطیسی داده و از سخت شدنشان توسط عملیات حرارتی جلوگیری می‌کند.

خواص و کاربردهای استیل گرید ۳۰۴

آلیاژ مورد استفاده در تولید این مدل استیل متشکل از کربن، منگنز، سیلیکون، فسفر، گوگرد، کروم، نیکل و نیتروژن است. نقطه ذوب استیل ۳۰۴ حدودا ۱۴۵۰ درجه سانتی‌گراد و میزان کربن موجود در آن ۰.۰۸ است.

در صنعت تولیدات لوازم پزشکی معمولاً از این گرید استیل استفاده می‌شود؛ زیرا این ماده قادر است مواد شیمیایی تمیز کننده قوی که برای ضد عفونی کردن ابزارهای پزشکی از آنها استفاده می‌شود را بدون خوردگی تحمل کند. این نوع استیل به عنوان یکی از معدود آلیاژهایی شناخته می‌شود که با مقررات بهداشتی سازمان غذا و دارو آمریکا برای استفاده در صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی مطابقت دارد.

به طور کلی معمولا از ورق استیل ۳۰۴ برای تولید تجهیزات آماده‌سازی غذا مانند ساخت دستگاه‌ها سرخ‌کن و کانترهای صنعتی استیل، تجهیزات آشپزخانه مانند ظروف پخت و پز، تجهیزات مرتبط با صنعت ساختمان مانند سایدینگ، آسانسور و کابین دوش و همچنین تولیدات پرمصرف در صنعت پزشکی مانند ابزارهای جراحی استفاده می‌شود.

خواص و کاربردهای استیل گرید ۳۱۶

استیل گرید ۳۱۶ از نظر خواص شیمیایی و مکانیکی مشابه فولاد ضد زنگ گرید ۳۰۴ است. از نظر ظاهری این دو نوع فلز کاملا یکسان به نظر می‌رسند. با این حال، ترکیب شیمیایی گرید ۳۱۶ که از ۱۶ درصد کروم، ۱۰ درصد نیکل و ۲ درصد مولیبدن تشکیل شده؛ تفاوت‌های زیادی بین این دو محصول ایجاد کرده است.

اضافه شدن مولیبدن به ترکیبات استیل گرید ۳۱۶ آن را نسبت به آلیاژهای مشابه در برابر خوردگی بسیار مقاوم‌تر کرده است. به همین دلیل این نوع استیل به دلیل مقاومت بالای خود در برابر خوردگی، یکی از فلزات اصلی برای تولید محصولاتی است که دائما در معرض محیط‌‍‌های نمکی و دریایی قرار دارند.

همچنین فولاد ضد زنگ ۳۱۶ به دلیل دوام و مقاومت بالا در برابر تماس با مواد شیمیایی تمیز کننده و ضدعفونی‌کننده برای تولید محصولاتی که در بیمارستان‌ها کاربرد دارند و باید دائما ضدعفونی شوند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساخت تجهیزات مخصوص انتقال آب مانند دیگ بخار و آبگرمکن، قطعات دریایی مانند ریل و نردبان قایق، تجهیزات پزشکی و تجهیزاتی که در معرض محیط‌های شیمیایی هستند؛ مهم‌ترین و رایج‌ترین کاربردهای ورق استیل ۳۱۶ محسوب می‌شوند.

میزان مقاومت استیل ضد زنگ گرید ۳۰۴ و ۳۱۶ در برابر حرارت

مقاومت حرارتی فاکتور مهمی است که باید هنگام مقایسه گریدهای مختلف فلزات به خصوص فلزات گروه استیل در نظر گرفته شود. گرچه محدوده ذوب استیل ۳۰۴ حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درجه فارنهایت بالاتر از گرید

  • ۳۱۶ است؛ اما هر دو محصول مقاومت خوبی در برابر اکسیداسیون دارند. این مدل از استیل‌ها در دمای بین ۸۷۰ درجه سانتی‌گراد (۱۵۰۰ درجه فارنهایت) و ۹۲۵ درجه سانتی‌گراد (۱۶۹۷ درجه فارنهایت) اکسید می‌شوند. خصوصیات این دو مدل فلز از نظر میزان مقاومت در برابر حرارت به طور کلی عبارتند از:
  • گرید ۳۰۴: گرمای زیاد را به خوبی تحمل می‌کند؛ اما قرار گرفتن مداوم در دمای بین ۴۲۵ تا ۸۶۰ درجه سانتی‌گراد (۷۹۷ تا ۱۵۸۰ درجه فارنهایت) ممکن است باعث خوردگی آن شود.
  • گرید ۳۱۶: این مدل استیل در دماهای بالاتر از ۸۴۳ درجه سانتی‌گراد (۱۵۵۰ درجه فارنهایت) و زیر ۴۵۴ درجه سانتی‌گراد (۸۵۰ درجه فارنهایت) بهترین عملکرد را دارد.

تفاوت استیل ۳۰۴ با ۳۱۶ از نظر قیمت

معمولا قیمت استیل گرید ۳۱۶ از فولاد ضد زنگی که بر اساس استاندارد گرید ۳۰۴ تولید شده است گران‌تر است. اما واقعا چه عواملی باعث ایجاد این اختلاف قیمت بین دو محصولی می‌شود که از نظر ظاهری تشابه زیادی با یکدیگر دارند؟

به طور کلی می‌توان گفت که افزایش مقدار نیکل و افزودن مولیبدن به ترکیبات آلیاژ مورد استفاده در تولید استیل گرید ۳۱۶ باعث می‌شود که قیمت این محصول گران‌تر از گرید ۳۰۴ باشد. به طور متوسط ​​قیمت فولاد ضد زنگ ۳۱۶ در بازارهای جهانی حدودا ۴۰ درصد بالاتر از قیمت استیل گرید ۳۰۴ است.