در این مقاله به صورت کاملا تخصصی، ویژگی‌ها و کاربردهای مهم ورق‌های استیل ۳۱۰ را تشریح می‌کنیم تا شما بتوانیم بر اساس این اطلاعات، در زمان خرید محصول مناسبی را انتخاب کنید.

ورق استیل ۳۱۰

ورق‌های استیل سری ۳۰۰، بیشترین میزان فروش را در بین ورق‌های آلیاژی ضد زنگ دارند. این نوع فولاد، علاوه بر ترکیبات معمولی، حاوی درصد مشخصی کروم و نیکل است. هر چقدر درصد این عناصر در ترکیب آلیاژی فولاد بیشتر باشد؛ محصولی نهایی تولیدی در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاوم‌تر می‌شود. از بین ورق‌های استیل سری ۳۰۰، ورق استیل ۳۱۰ دارای بیشترین میزان کروم و نیکل است.

درصد کروم و نیکل در آلیاژ فولادی که برای تولید این محصول استفاده می‌شود به ترتیب ۲۴ تا ۲۶ و ۱۹ تا ۲۲ درصد است. این درصد بالا باعث شده که ورق ۳۱۰ در برابر خوردگی و اکسیداسیون، به ویژه در دما و رطوبت بالا، بسیار مقاوم باشد. بنابراین این نوع ورق در مقایسه با ورق‌های ۳۰۹ و ۳۰۴ برای استفاده در محیط‌های مختلف مناسب‌تر است.

آلیاژی که در ساخت این نوع ورق استفاده می‌شود؛ دارای ویژگی‌های فنی متمایزی از جمله استحکام، خواص خزشی، مقاوم در برابر خوردگی و مقاوم در برابر اکسیداسیون در دمای بالاست. این نوع ورق می‌تواند تا دمای ۱۱۴۹ درجه سانتی‌گراد این خواص را حفظ کند. تاب‌آوری ورق استیل ۳۱۰ در برابر حرارت بالا باعث شده که به آن لقب ورق استیل نسوز را بدهند. ورق استیل ۳۱۰S زیر مجموعه‌ای از ورق‌های نسوز سری ۳۰۰ است که درصد کربن کمتری دارد و به همین دلیل در برابر پدیده رسوب‌زایی کاربید کروم و خوردگی بین دانه‌ای حین جوش‌کاری مقاومت‌تر است.

ویژگی‌های ورق ۳۱۰

به طور کلی این نوع ورق استیل خواص و ویژگی‌های فنی زیر را دارد:

مقاوم در برابر خوردگی

از آنجایی که این نوع ورق حاوی ۲۴ الی ۲۶ درصد کروم و ۱۹ الی ۲۲ درصد نیکل است؛ در دمای بالا مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارد. این محصول خاصیت ضد خوردگی خود را تا دمای ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد حفظ می‌کند. مقاومت در برابر سولفیداسیون و سایر اشکال خوردگی داغ از دیگر تاثیراتی است که وجود این میزان کروم و نیکل در ترکیبات آلیاژی استیل نسوز از خود به جای می‌گذارد.

البته فارغ از شرایط عادی، گاهی ممکن است نوع و میزان گازی که در محیط جریان دارد؛ موجب کاهش مقاومت این نوع ورق در برابر دما شود. گرچه در اکثر منابع بیشتر بر روی مقاومت ورق استیل ۳۱۰ در برابر خوردگی در دمای بالا تمرکز شده است؛ اما این نوع ورق نسوز در محیط‌های مرطوب نیز به جهت دارا بودن کروم زیاد، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

مقاوم در برابر حرارت بالا

اگر قرار است از ورق در شرایط اکسیدی، سولفیدی و کربوره کردن استفاده شود؛ استیل ۳۱۰ بهترین گزینه است. ترکیبات آلیاژی موجود در این نوع فولاد نسوز، می‌تواند تا دمای بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد در برابر اکسیداسیون مقاومت کند. استحکام در برابر خزش و خستگی‌های حرارتی نیز از دیگر ویژگی‌هایی هستند که این نوع ورق دارد. این ویژگی‌ها سبب شده که در صنایعی که حرارت محیط کار به شدت بالاست؛ بتوان از ورق استیل ۳۱۰ نسوز برای ساخت بخش‌های مختلف تجهیزات استفاده کرد.

قابلیت انجام عملیات جوش‌کاری

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که هر ورق فولادی باید داشته باشد؛ قابلیت انجام عملیات جوش‌کاری است. ورق نسوز ۳۱۰ این قابلیت را داشته و می‌توان به روش‌های مختلفی از جمله ذوبی و مقاومتی عملیات جوش‌کاری را روی آن انجام داد. البته جوش‌کاری اکسی استیلن برای این نوع ورق مناسب نیست و انجام آن را توصیه نمی‌کنیم.

ضریب انبساط حرارتی بالا در ورق استیل ۳۱۰ باعث شده که حین جوش‌کاری نیاز به انجام اقدامات احتیاطی خاصی باشد تا از تاب برداشتن ورق با جوش‌کاری جلوگیری شود. نکته بسیار مهمی که در مورد خاصیت جوش‌پذیری این محصول وجود دارد این است که سری S استیل نسوز ۳۱۰ در مقایسه با گرید ۳۱۰ جوش‌پذیری بهتری دارد. همانطور که گفته شد؛ ورق استیل ۳۱۰S حاوی کربن کمتری است و به همین خاطر در برابر رسوب‌زایی کاربیدها و خوردگی بین دانه‌ای مقاومت بیشتری دارد.

شکل‌پذیری بالا

ورق استیل ۳۱۰ ورق بسیار خوبی برای انجام ماشین‌کاری و فرایندهایی مانند شکل‌دهی، کشش، استامپ و پرس است. برای کاهش تنش‌های داخلی، معمولا بعد از فرآیند شکل‌دهی، یک مرحله عملیات آنیل نیز روی محصول انجام می‌شود. از نظر رفتار در برابر فرآیند‌های شکل‌دهی، ورق ۳۱۰ تقریبا شبیه به ورق ۳۰۴ است. گرچه معمولا به دلیل کارسختی بالا، روند ماشین‌کاری روی این نوع فولاد کمی مشکل‌تر از سری ۳۰۴ می‌باشد.

مهم‌ترین کاربردهای ورق استیل ۳۱۰

از آنجایی که این نوع ورق در برابر دمای بالا بسیار مقاوم است و لقب استیل نسوز را به آن داده‌اند؛ این محصول در بازار با استقبال زیادی مواجه شده است. خواص بی‌نظیر ورق استیل نسوز ۳۱۰ باعث شده که برای ساخت کوره‌های صنعتی و بخش‌های مختلف آن از جمله مشعل، فن، درب، رکوپراتور و….، بویلرها، مبدل‌های حرارتی، تجهیزات فرآوری سنگ معدن، صنایع پالایشی و پتروشیمی و مواردی از این دست از این نوع ورق به وفور استفاده شود. اجرای بخش‌های خاصی از خطوط تولید مواد غذایی در صنعت غذا، از دیگر مصارف و کاربردهای ورق استیل نسوز ۳۱۰ است. صنعت برق و صنعت تولید فولاد نیز دو نمونه دیگر از صنایعی هستند که مشتری این نوع ورق مقاوم می‌باشند. از دیگر کاربردهای ورق استیل ۳۱۰ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تولید انواع ابزار آلات ذوب و ابزارآلات ریخته‌گری پیوسته
  • قابل استفاده در روش‌های ریکاوری کاتالیزور نفت، عود و…
  • تولید و ساخت انواع حفاظ‌های حرارتی و انعقاد حرارتی، کانال‌های چراغ، درب‌ها، رکتوماتورها و…
  • طراحی و تولید چراغ‌ها، زغال سنگ پلاستیکی و رخت‌آویز لوله
  • استفاده در کانال‌ها، لوله‌کشی و محفظه‌های باد

همانطور که مشاهده می‌کنید؛ این نوع ورق به جهت خواص متمایز و مقاومت بالای خود در برابر عوامل مختلف، کاربردهای مشخص و بسیاری در صنایع گوناگون دارد. بنابراین با توجه به کاربری مورد نظرتان، می‌توانید در زمان خرید تعیین کنید که آیا ورق استیل ۳۱۰ برای اجرای پروژه شما مناسب است یا خیر.