ورق استیل که به عنوان ورق فولادی ضد زنگ نیز شناخته می‌شود یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی موجود در بازار است. این محصول نه تنها بادوام و مقرون‌به‌صرفه است؛ بلکه کار کردن با آن نیز نسبتا آسان است. می‌توان از انواع ورق استیل مانند ورق استیل ۳۰۴ در پروژه‌های مختلف از پروژه‌های صنعتی بزرگ گرفته تا پروژه‌های الکترونیکی پیچیده استفاده کرد. از آنجایی که این ورق در ضخامت‌ها و گریدهای مختلفی تولید می‌شود؛ می‌توان از آن در موارد زیر استفاده کرد:

 • معماری
 • ساختمان‌سازی
 • صنعت تولید خودرو
 • صنایع بهداشتی و پزشکی
 • صنایع غذایی
 • صنایع سنگین مانند ساخت کالاها و تجهیزات بزرگ و سنگین
 • صنایع انرژی

اما با وجود این کاربردهای متعدد، هنوز هستند افرادی که نمی‌دانند یک ورق استیل خوب باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد. در این مقاله این موضوع را به صورت کامل تشریح می‌کنیم تا خریداران بتوانند در زمان انتخاب، بهترین گزینه را برای پروژه خود تهیه کنند.

ویژگی‌های یک ورق استیل خوب

ورق استیل یک ورق فلزی همه کاره، سبک وزن و فوق‌العاده قوی است که می‌تواند به اشکال مختلف شکل بگیرد. کار با این ورق‌های فلزی آسان بوده و هم زمان بسیار بادوام و مقاوم در برابر خوردگی هستند. ورق های استنلس استیل در طیف گسترده‌ای از گریدها تولید می‌شوند که هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی هستند. اگر به دنبال خرید این ورق هستید؛ راه‌های مختلفی برای شناسایی کیفیت آن پیش روی شما وجود دارد. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید مطمئن شوید ورقی که می‌خواهید خریداری کنید از با کیفیت‌ترین مواد ساخته شده است.

تشخیص کیفیت ورق بر اساس گرید محصول

فولاد ضد زنگ یک فلز بسیار بادوام است و در مقایسه با سایر فلزات، در برابر مواد خورنده مقاومت بیشتری دارد. بنابراین شناسایی دوام آن می‌توان به شما کمک کند که کیفیت محصول را تشخیص دهید. دوام استیل با ترکیب آلیاژی که در تولید آن استفاده شده است ارتباط مستقیم دارد. گریدهای رایج فولاد ضد زنگ ورق استیل ۳۱۶ و ورق استیل ۳۰۴ هستند.

هر گرید دارای ترکیب شیمیایی خاصی است و ظاهر فیزیکی کمی متفاوتی دارد. استیل سری ۳۰۰ متداول‌ترین استیل مورد استفاده برای تولید ورق است. رایج‌ترین گریدها در این سری نیز گرید ۳۰۴ و ۳۱۶ هستند. ورق استیل گرید ۴۰۹ و ۴۳۰ نیز کاربرد زیادی دارند. از نظر دوام ورق استیل ۳۱۶ نسبت به نوع ۳۰۴ بهتر است. بنابراین اگر به دنبال یک ورق مقاوم هستید و بین خرید ورق استیل ۳۱۶ و ۳۰۴ شک دارید؛ حتما گزینه اول را انتخاب کنید.

تشخیص کیفیت ورق با استفاده از آزمایش سولفات مس

یکی از راه‌های تعیین کیفیت ورق‌های استیل، انجام آزمایش سولفات مس روی آنهاست. از این روش می‌توان برای تشخیص فولاد آستنیتی و فولاد فریتی از هم استفاده کرد. همچنین این روش برای شناسایی ورق استیلی که حاوی منگنز بالا است نیز موثر می‌باشد. برای انجام آزمایش سولفات مس، سطح ورق باید به طور کامل از چربی و سایر آلودگی‌ها تمیز شده و سپس چند قطره محلول سولفات مس روی آن ریخته شود.

نتایج آزمایش نشان می‌دهد که آیا فلز به کار رفته در تولید ورق، فولاد کربنی است یا استیل. اگر فولاد کربنی باشد؛ روی سطح ورق یک لایه مس ایجاد می‌شود. این در حالی است که اگر جنس ورق از فولاد ضد زنگ باشد؛ چنین رسوب رنگی به رنگ مس روی آن شکل نمی‌گیرد.

تشخیص کیفیت ورق بر اساس ویژگی‌های مکانیکی آن

سه ویژگی استحکام بالا، شکل‌پذیری و چقرمگی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک ورق استیل خوب و عالی هستند. استحکام به معنی فشاری است که یک فلز می‌تواند قبل از شکستگی یا تغییر شکل تحمل کند. شکل‌پذیری نیز توانایی یک ماده برای تغییر شکل بدون از دست دادن استحکام خود یا شکستن را نشان می‌دهد و چقرمگی به توانایی فلز برای تغییر شکل و جذب انرژی قبل از شکستن اشاره دارد.

استیل حاوی ۱۰ تا ۳۰ درصد کروم به عنوان عنصر آلیاژی است که به مقاومت در برابر خوردگی کمک می‌کند. افزودن نیکل به ترکیب گریدهای آستنیتی، باعث افزایش چقرمگی و شکل‌پذیری بیشتر این گریدها می‌شود. بنابراین هر چقدر کروم، مولیبدن و نیکل موجود در آلیاژ استیل بیشتر باشد؛ ورق در برابر خوردگی مقاوم‌تر خواهد شد.

محتوای عناصر موجود در آلیاژ استیل، تنها جنبه‌ای نیست که باید هنگام انتخاب ورق آن را در نظر گرفت. نوع پردازش مواد و شیوه تولید محصول نیز بر روی خواص مکانیکی آن تاثیر می‌گذارد. مدت زمان نگهداری فولاد در دماهای مختلف به عنوان بخشی از فرآیند خنک‌سازی و همچنین سرعت کلی فرآیند خنک شدن ورق بعد از تولید، می‌تواند بر کیفیت کلی آن تاثیر بگذارد.

در حالی که سختی ورق‌های ساخته شده از فولاد کربنی را می‌توان با استفاده از عملیات حرارتی افزایش داد؛ اما در ورق‌های آستنیتی، عملیات سردکاری مانند نورد در دمای کمتر از دمای تبلور مجدد انجام شده و به این شیوه ورق سخت می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که افزایش سختی ورق با استفاده از عملیات سرد کاری باعث کاهش سایر خواص مانند ازدیاد طول و مقاومت در برابر ضربه می‌شود.

تشخیص کیفیت ورق بر اساس قیمت

اگرچه قیمت ورق استیل به دلیل کارایی بالاتر، گران‌تر از ورق‌های فولاد کربنی است؛ اما خواص مکانیکی و دوام بالاتر این محصولات نشان می‌دهد که ارزش خرید را دارند. انتخاب یک ورق مقاوم در برابر خوردگی و متناسب با کاربرد مورد نظرمان، هزینه‌های تعمیر و نگهداری، خرابی و تعویض را کاهش می‌دهد. بنابراین بسیاری از کارشناسان معتقدند که با وجود بالا بودن قیمت ورق استیل نسبت به ورق‌های مشابه، اگر محدودیت بودجه وجود ندارد؛ حتما از این محصولات برای اجرای پروژه استفاده شود.

سایر روش‌‎های تشخیص کیفیت ورق استیل

به غیر موارد فنی مطرح شده در بالا، با توجه به موارد زیر نیز می‌توانید یک ورق استیل خوب و باکیفیت را نسبت به ورق‌های تقلبی تشخیص دهید:

 • بررسی اطلاعات فنی درج شده روی برچسب محصول و مقایسه آن با استانداردها
 • توجه به اعتبار برند تولیدکننده
 • هک شدن آرم برند روی ورق
 • بررسی فیزیکی محصول جهت اطمینان از نبودن ایرادات ظاهری